Čo obsahujú 'bežné' očné tiene? (Ingrediencie pod lupou.)

Možno už viete, že v našom obchode predávame len produkty, na ktoré sme sa pozreli skutočne prísnym očkom. To je naše krédo a zásada. Bez výnimky. Odpoveď na to, čo je hlavným kritériom, či produkt 'prejde' alebo nie, je jednoduchá a stručná. Zoznam ingrediencií.

Ak sa líčite veľa, alebo málo, občas alebo každý deň, je veľmi pravdepodobné, že do vašej líčiacej rutiny patria aj očné tiene. Či už ste verná len jednému 'mono' očnému tieňu, alebo sa obľubujete vyhrať pomocou paletky, jedno je vždy spoločné. Všetky produkty majú nejaké zloženie, resp. INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients).

Rada sa o svoje nadobudnuté vedomosti, čo sa zloženia kozmetiky týka, podelím aj s vami. Tými, ktorí chcete vykročiť na cestu green beauty, alebo čistej kozmetiky, prípadne ste už vykročili. (Schválne nepíšem prírodnej, pretože, a je mi to naozaj ľúto, toto slovo je už veľmi sprofanované. Veľmi. Dnes môže byť prírodné všetko. Aj krém vyrobený z ropy s "výživnou" dávkou silikónov a kvapkou, či tromi, syntetického parfému...hold, príliš benevolentná legislatíva robí vo svete kozmetiky pre bežného spotrebiteľa hotové bludisko.)

Ak ste teda už začali lúskať malé písmenká na zadných stranách obalov, skvelé! Vďaka tomu sa síce aj nákup jedného 'şprcháču' môže zmeniť na zdĺhavé postávanie pri regály, ale, verte, stojí to za to. Budem rada ak vám tento článok pomôže zorientovať sa v ingredienciách kozmetiky a uľahčíte si tak svoje nákupy. (Nie, nestačí sa spoľahnúť na to, že značka sa pýši obalmi v zelenej farbe s lístočkami, prípadne peknými bambusovými obalmi, alebo dokonca sa nazýva prírodnou... ak chýba certifikácia, čítajte! Ja napríklad čítam zloženie aj tam, kde certifikácia je. Vďakabohu...)

Nižšie si posvietime na ingrediencie paletiek očných tieňov populárnych, bežných, značiek. (Pod pojmom bežná alebo konvenčná, označujem kozmetiku, ktorú bežne nájdeme v obchodoch ako tú klasickú, ktorú stále používa väčšina žien a tvorí tzv. mainstream.)

Pre prehľadnosť som zoznam ingrediencií rozdelila na 2 časti, podľa jeho dĺžky na jednotlivých prduktoch. Ako sami môžete vidieť, niekedy je zloženie skutočné dlhé... V prvej časti je zloženie paeltiek s kratším zoznamom INCI. Druhá časť je obsiahlejšia. (Ak sa v druhom zozname nenachádza ingrediencia z foto, je pravdepodobné, že je spomenutá už v 1. zozname.)

Časť 1.

ingredients_INCI_zlozenie_beznych_ocnych_tienov_01  ingredients_INCI_zlozenie_beznych_ocnych_tienov_02  

MICA (SĽUDA) - minerál; v kozmetike často tvorí základ produktov, má farbiace účinky, poskytuje určitú UV ochranu. Jej vlastnosťou je, že je mierne lesklá. V kozmetike prepožičiava produktu jemný lesk a pleť tak vyzerá žiarivejšie. Je nekomedogénna, nevysušuje pokožku. Nepráši tak ako mastenec. Viac o sľude si môžete prečítať tu.

TALC (MASTENEC)
- minerál
- najčastejšie tvorí bázu produktov, má farbiace účinky
- jeho negatívnou vlastnosťou je, že môže byť kontaminovaný známym karcinogénom - azbestom. Pri inhalácii mastenca z výrobku, napríklad púdru, môže spôsobovať dýchacie ťažkosti. V niektorých prípadoch môže mať jeho dlhodobé používanie a vdychovanie rakovinotvorné účinky a viesť k celkovej orgánovej toxicite (2).
- Je známy tým, že absorbuje vlhkosť, čo sa používa na vysušovanie pokožky, napríklad v detských púdroch. Preto jeho použitie pre pokožku nie je prospešné. Zbytočne vysušovanie citlivej pokožky očí a tváre z púdru alebo make-upu môže urýchľovať proces starnutia pleti
- vyznačuje sa pomerne vysokou komedogenitou. Použitý mastenec v kozmetike môže výrazne zhoršovať stav suchej, mastnej, či aknóznej pleti. Viac o mstenci nájdete tu. Viac o mastenci a jeho porovnaní so sľudou nájdete tu.
 

MAGNESIUM STEARATE - 

PARAFFINUM LIQUIDUM (MINERAL OIL) - 

ETHYLHEXYL PALMITATE

POLYBUTENE

DIMETHICONE

NYLON-12

SILICA

POLYETHYLENE

CALCIUM SODIUM BOROSILICATE

METHYLPARABEN / PROPYLBARABEN

TIN OXIDE

'Farbiacim' ingredienciám, ktoré sa v zložení nachádzajú za "MAY CONTAIN +-" sa v tomto článku, z dôvodu rozsiahlosti, nevenujem. Tieto zložky rozoberiem zas v inom článku.

Časť 2.

ingredients_INCI_zlozenie_beznych_ocnych_tienov_03  ingredients_INCI_zlozenie_beznych_ocnych_tienov_04

 

Inak, vedeli ste, že vďaka eur´pskej certifikácie, ktorú musí mať každá jedná značka, ktorá chce svoje produkty predávať na trhu v EÚ, sme určitým spôsobom chránení od vyše XXX látok v porovnaní napr. s USA alebo ázijskými krajinami? No ako môžete vidieť vyššie, aj tieto povolené látky, nie sú zrovna 'med lízať'. Pre naše zdravie a ani zdravie našej planéty. Tiež nie je výnimkou, že ak si zakúpite ten istý produkt mimo EÚ, napríklad v spomínanej USA, môže mať tento výrobok rozdielne zloženie? Je to práve tým, že veľakrát značky musia zloženie svojich výrobkov radikálne upravovať práve preto, aby prešli spomínanou európskou certifikáciou. Takže ak sa budete čudovať prečo vám ten make-up alebo krém, ktorý vám kúpila kamarátka na dovolenke, alebo ste si objednali z Ebayu, zrazu robí problémy, odpoveď môže byť na svete. 


Referencie:

(2) Baan R. Carcinogenic hazards from inhaled carbon black, titanium dioxide, and talc not containing asbestos or asbestiform fibers: recent evaluations by an IARC Monographs working group. Inhalation Toxicology, vol. 19, no. Suppl. 1, pp 213-228, 2007.

 

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.