Naša dekoratívna kozmetika je "TALC FREE". Prečo je sľuda lepšia ako mastenec?

Niektoré značky prírodnej kozmetiky začali vo veľkej miere prezentovať svoje výrobky s označením talc free. Aké šťastie! Je to spása nielen pre tie z vás, ktoré majú citlivú alebo problematickú pleť, kvôli čomu ste si možno odopierali líčenie.

Každý púder, či výrobok púdrovej konzistencie, má nejaký nosič, základ, do ktorého sa miešajú pigmenty. Je to v podstate to, čo je v zozname ingrediencií na prvom mieste (toho je tam aj najviac). Proces výroby púdrov spočíva v prvotnom namiešaní základnej hmoty, bázy, ktorá sa následne rozdelí a do týchto podielov sa pridávajú minerály. Druh pridaného minerálu a jeho množstvo určuje výsledný odtieň výrobku. Rovnako to prebieha pri všetkých produktoch, ktoré majú púdrovú konzistenciu (make-upy, lícenky, bronzery, očné tiene...). Minerály v zložení produktu nájdete za názvom "may contain" alebo "môže obsahovať" a "+-". Sú to najemno namleté a výhradne prírodné produkty (pokiaľ sa jedná o kvalitnú prírodnú kozmetiku), ktoré sa prirodzene vyskytujú v prírode. Sú bezpečné a spĺňajú prísne kritériá.

Spomínaným nosičom, či základnou hmotou v púdrových produktoch býva buď sľuda (mica) alebo mastenec (talc).

Mastenec je v podstate detský zásyp. Používa sa na pokožku, aby bola suchá. Jednou z mála výhod mastenca je, že je lacný. Keď sa však napudrujete mastencom, získate zamatový vzhľad cca na hodinu. Keď použijete očné tiene na báze mastenca, dlho Vám nevydržia. Je to dané samotnou vlastnosťou mastenca - k pokožke nedokáže dobre priľnúť a môže sa zdať, že výrobky z neho po pleti akosi "cestujú". K výhodám môžeme zaradiť aj to, že pri líčení s ním môžeme dlho pracovať, premiestňovať ho, tvarovať. Výsledný efekt je síce dobrý, no krátkodobý. Mastenec sa ukladá do vrások, zvýrazňuje ich a tiež veľmi práši. Túto vlastnosť môžete dobre vidieť najmä pri nanášaní očných tieňov tmavej farby, kedy Vám vždy spadne trochu prášku na pokožku pod okom. Mastenec upcháva póry - je komedogénny, nedovoľuje pleti dýchať a vysušuje ju. A teda, dostávame sa na začiatok - čo sa nadmerne vysušuje, to sa následne nadmerne mastí, pretože pokožka sa vysušovaniu prirodzene bráni. Vytvára viac mazu a Vy sa zas musíte viac pudrovať. Je to začarovaný kruh. Toto môže byť problém najmä pre dámy s problematickejšou pleťou.

Sľuda je lepšia. Výrobcov, ktorý ju používajú, je však stále málo. Jej cena je pri nákupe surovín v porovnaní s mastencom asi 5-násobná. Takže prečo by vyrábali niečo z drahých surovín, keď to môžu vyrobiť z lacných? So sľudou sa treba spriateliť, zvyknúť si. Výrobky z nej sú hutnejšie a kam ich nanesiete, tam zostanú. Nemôžete ju tak rozotierať ako mastenec. Ale...Sľuda nepráši, neopadáva. Lepšie priľne k pokožke. Nevysušuje ju a tiež lepšie kryje. Zároveň je nekomedogénna - póry neupcháva. Pri výrobku zo sľudy stačí tenšia vrstva, vďaka čomu vyzerá na pleti prirodzenejšie. Vďaka sľudovým výrobkom dosiahnete lepší a dlhodobejší výsledok.

V našom obchode nájdete dekoratívnu kozmetiku iba na báze sľudy. Mastenec v zozname ingrediencií nenájdete. Na zložení výrobkov totiž veľmi záleží.

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.