Pleťové oleje vs. pleťové krémy

SPRINGSCO-B09-06-zm

Rastlinné oleje sa používajú celé tisícročia naprieč celým svetom. Už staré civilizácie vedeli oceniť ich pozitívne účinky. Používali ich na ochranu, hydratáciu a výživu pokožky. Kvalitné prírodné oleje sú vynikajúcim prirodzeným zdrojom nutrientov ako esenciálnych mastných kyselín, vitamínov, minerálov, či antioxidantov.

Oleje sú zložením veľmi podobné sébu (kožnému mazu), ktorý je súčasťou vrchnej, hydrolipidickej vrstvy, kože. Jej úlohou je chrániť pokožku zvonku. Preto sú oleje chemicky našim telom veľmi dobre akceptované a s pokožkou pozitívne intereagujú. Egypťania používali mnoho rastlinných olejov ako ricínový, olivový, či sezamový pre zachovanie hladkého a mladistvého vzhľadu pleti. Tieto oleje boli tak vzácne, že sa používali ako platidlo za prácu.

Základ: voda alebo olej?

Pleťové balzamy a oleje sú skvelá alternetíva k pleťovým krémom. Posledné roky zažívajú masový comeback a tešia sa opäť čoraz väčšej obľube.

Aká je výhoda olejov?

V porovnaní s krémami sú oleje oveľa viac koncentrované, čo znamená, že k skvelému výsledku postačí už malé množstvo (napr. pri pleťových olejoch len 2-3 kvapky na celú tvár). Pri tejto vlastnosti si môžeme uvedomiť, že prírodný olej, najlepšie v bio kvalite, vynikajúco poslúži nie len našej pokožke, no zároveň môžeme reálne ušetriť. Pretože taká fľaštička s olejom, či balzamom nám vydrží niekoľkokrát dlhšie ako bežný krém. Pri dobrom skladovaní olejov je ich životnosť po otovrení a pri zachovaní ich pozitívnych vlastností cca 6 mesiacov.

Ďalším nesporným plusom olejov je to, že nepotrebujú žiadne aditívne konzervačné látky, ktoré často predlžujú životnosť výrobkov obsahujúcich vodu, čiže krémov. Oleje majú schopnosť uchovať špecifické v olejoch rozpustné rastlinné zložky ako bylinné extrakty, či esenciálne oleje, ktoré ho prirodzene chránia a plnohodnotne zastupujú funkciu konzervantov.

Oleje a mastná pleť

Jedným z bežných názorov je, že oleje nie sú vhodné pre mastnú a problematickú pleť. To je však veľký omyl! Správne zvolené oleje a balzamy vedia aj s mastnou pleťou, či pokožkou s akné spraviť zázraky. Mnohé oleje majú prirodzene liečivé účinky, pôsobia protizápalovo, upokojujú a regenerujú. Čo však majú spoločné všetky druhy pleti bez rozdielu? Potrebujú hydratovať.

Kožný maz pokožka vytvára na jej ochranu. Chráni sa tak vlastne pred stratou vlhkosti. Pokiaľ však používame kozmetiku, ktorá mastnú pleť "zlepšuje" tým, že kožný maz odstraňuje a pokožku vysušuje, dostávame sa do začarovaného kruhu. Pretože pleť sa tomuto vysúšaniu prirodzene bráni ďalšou produkciou mazu, a tak môže dochádzať k upchávaniu mazových žliaz a až k tovrbe akné. Základom je teda hydratácia a výživa, ktorú mastnej pleti správne zvolené prírodné oleje poskytnú v maximálnej miere. Mnohé pleťové oleje pre tento typ pokožky pomáhajú upravovať mazotok a vyrovnávať jej pH.

Túto starosltivosť o mastnú a problematickú pleť by sme mali spojiť s iba jemným čistením pleti. Ideálne je zvoliť kozmetiku bez alkoholu alebo len s veľmi nízkym obsahom alkoholu a pleťovými gélmi bez obsahu SLS (Sodium Lauryl Sulfate) a SLES (Sodium Laureth Sulfate).

olej_naprobl.pletZM   inlight-bio-rescue-balzam-na-problematicku-plet
Modrá púpava   Inlight
Olej na problematickú pleť   Bio Rescue balzam na akné a problematickú pleť

 

Noili_beauty_oil_light_mastna_normalna_plet-zm   Noili_beauty_oil_rich_mastna_normalna_plet-zm
Noili   Noili
Pleťový olej Light na mastnú, veľmi mastnú a normálnu pleť   Pleťový olej Rich na mastnú a normálnu pleť (ideálny na jeseň a zimu)

To je častá otázka a predsudok voči olejom, kvôli ktorému ich dámy odsúvajú do pozadia. Ako sme napísali, je v prvom rade dôležité vybrať si olej, či balzam, ktorý je vhodný pre váš typ pleti. Je to preto, že každý olej má svoju špecifickú chemickú štruktúru a zloženie, na základe ktorého je vhodnejší pre určitý typ pleti a pre iný je zas vhodný menej.

Druhou zásadou pri olejoch je ich dávkovanie. 2-3 kvapky plne postačia pre celú pleť. Menej je aj v tomto prípade viac.

Tip: pre najlepšiu absorbciu oleja a balzamu do pleti je dobré aplikovať ich na vlhkú pokožku. Ideálne po ošetrení tonikom, či pleťovou kvetovou vodou. Neodporúčame na vlhčenie pleti pod olej a balzam používať bežnú nefiltrovanú vodu z vodovodu, a to pre obsah chlóru, ktorý ju vysušuje.

Inlight Floral Tonic_zm   kvetinova_voda_ružaZM
Inlight   Modrá púpava
Bio kvetové tonikum (bez obsahu alkoholu)   Kvetinová ružová voda


Dôležité je zloženie
 

Nie je olej ako olej. Aj v tomto prípade sa nenechajte zmiasť peknými obalmi a marketingom. Pokiaľ nekupujete oleje od overeného, resp. dôveryhodného predajcu, u ktorého máte 100% istotu kvality a prírodného pôvodu, čítajte čítajte čítajte. Zloženie povie viac ako 1000 iných (marketingovo pekných) slov.

Ak máte záujem skutočne o kvalitné prírodné oleje, ktoré vašej pokožke prinesú reálne benefity je dôležité, čo olej obsahuje. Ak v zložení nájdete jedno z nasledovných: Paraffinum Liquidum, Paraffin Oil, Liquid Paraffin, Liquid Petrolatum, či Mineral Oil, produkt potom radšej nekupujte. Spomínané zložky sú totiž čisto syntetického pôvodu - sú to deriváty z ropy, rovnako ako silikón. Našej pokožke jednoznačne nijak neprospievajú. Výrobcovia tvrdia, že sú bezpečné a s telom chemicky nijak nereagujú, ale pokožke neprinášajú žiadne pozitíva, práve naopak. 

paraffinum liquidum v zlozeni

Do krémov a olejov sa dávajú z jediného dôvodu - majú navodiť pocit hydratácie pokožky. Vytvoria na pleti film, ktorý zabraňuje úniku vody. Lenže funguje to aj opačným smerom - naša pleť nemôže dýchať. Pleť sa potí, baktérie pod touto nepriedyšnou vsrtvou sa množia a často dochádza k podráždeniu, zápalom, tvorbe vyrážok a akné, upchávaniu pórov, či dokonca ekzematickým prejavom. Ciltivejší jedinci na to zareagujú veľmi rýchlo, tí s odolnejšou pokožkou môžu vidieť následky až po niekoľkých mesiacoch, či dokonca rokoch.

Či už teda hľadáte pleťový olej na vrásky, zrelú pleť, akné, suchú, či citlivú pleť, tie s čisto prírodným zložením vám spravia najlepšiu službu. Stačí si len vybrať taký olej, či balzam, ktorý je vhodný pre váš typ pokožky. 

 Inlight Face Oil_zm    olej_carokrasna_ruzaZM
 Inlight   Modrá púpava
Bio denný pleťový olej   Pleťový olej Čarokrásna ruža na zrelú a suchú pleť
Inlight Deep Moisture Balm_zm   Noili_pro-collagen_vitamin-C_night_oil_serum-zm
Inlight    Noili
 Bio hĺbkovo hydratačný balzam    Pleťové Pro-collagen Vitamin C nočné sérum

 

 

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.